Live Results

Penticton Dragon Boat Festival, Sept 9-10, 2017 – Live Results

Live results are posted here as they happen. Get results on your smartphone after each race. The PDBF is entering its 17th year. The racing happens on 11 km long Skaha Lake in beautiful, sunny, Penticton, British Columbia, Canada. The event starts with two 500 m qualifying heats on Saturday. Racing continues with semis Sunday morning, and finals Sunday afternoon.

Saturday Live Results

Race 1 Mixed Round 1 8:00 AM
Place Crew Lane Time
1 CDBC Crew Yahoo 3 1:57.13
2 QF BLU BY U 2 2:01.45
3 Cultus Blue 1 2:20.46
4 Das Kraken 4 2:21.02
Race 2 Mixed Round 1 8:10 AM
Place Crew Lane Time
1 DRAGNUM – Dragon Boat Calgary 3 2:02.66
2 Thunder Strokers 2 2:07.77
3 FLCC Fort Fusion 4 2:17.65
4 Pirates 1 2:21.48
Race 3 Mixed Round 1 8:20 AM
Place Crew Lane Time
1 EDBRC Got Gainz 3 1:59.60
2 FLCC Spirit of a Renegade (SOAR) 4 2:07.23
3 Dragon Blades 2 2:11.57
4 CBC Wave Catchers 1 2:27.82
Race 4 Mixed Round 1 8:30 AM
Place Crew Lane Time
1 Navy Dragon Anchors 3 2:03.61
2 Team Lifescan 2 2:07.90
3 Fraser Dragons 4 2:25.96
4 Dragonize 1 2:36.43
Race 5 Mixed Round 1 8:40 AM
Place Crew Lane Time
1 FCRCC Sr C 3 2:05.87
2 Paddle Slots 2 2:06.22
3 Nothin’ Dragon Masters 4 2:18.20
4 KDBC Lift What’s Draggin 1 2:28.43
Race 6 Mixed Round 1 8:50 AM
Place Crew Lane Time
1 Spartans 3 2:10.18
2 TCC Dragoneers 4 2:15.01
3 Red Eyes Paddling Club 2 2:16.78
4 Desert Spirit 1 2:28.83
Race 7 Mixed Round 1 9:00 AM
Place Crew Lane Time
1 Peach City Dragons 3 2:11.04
2 FGPC Momentum Mixed 4 2:12.44
3 Waverunners 2 2:15.40
4 Penticton Golden Dragons Mixed 1 2:33.39
Race 8 Mixed Round 1 9:10 AM
Place Crew Lane Time
1 EDBRC – Tsunami 3 2:01.18
2 Catch the Phoenix 4 2:10.93
3 Westeck Motorboaters 1 2:19.73
4 Kamloops Extreme 2 2:22.98
Race 9 Women Round 1 9:20 AM
Place Crew Lane Time
1 Fire on Water 3 2:14.96
2 Valley Vixens 4 2:24.80
3 Kootenay Robusters 2 2:30.58
4 Abreast in the Rockies 1 2:38.35
Race 10 Women Round 1 9:30 AM
Place Crew Lane Time
1 Nusa’Lon Dragons 3 2:16.94
2 INSINK 2 2:29.14
3 The Spitfires 4 2:32.70
4 Dragon Riders 1 2:33.12
Race 11 Women Round 1 9:40 AM
Place Crew Lane Time
1 Snapdragons 2 2:23.38
2 ODBRC Dragonfire 3 2:23.85
3 Bust’ N Loose 4 2:36.33
4 Knotty Pacers 1 2:44.89
Race 12 Women Round 1 9:50 AM
Place Crew Lane Time
1 Penticton Dragon Bottoms 3 2:16.81
2 The Seventh Wave 2 2:21.94
3 Survivorship 4 2:27.61
4 Penticton Golden Dragons Women 1 2:40.49
Race 13 Women Round 1 10:00 AM
Place Crew Lane Time
1 22 Angels 3 2:15.32
2 Dam Survivors 4 2:29.43
3 Abreast In A Boat 1 2:32.52
4 Water Warriors 2 2:33.56
Race 14 Women Round 1 10:10 AM
Place Crew Lane Time
1 Wood’n Eye 2 2:20.69
2 Cultus Lake dragonflyers 3 2:22.10
3 KDBC Flow Riders 4 2:23.22
4 Abreast of Life 1 2:45.24
Race 15 Women Round 1 10:20 AM
Place Crew Lane Time
1 EDBRC Wahine Kei Waka 3 2:20.24
2 River Spirit Dragon Boat Team 4 2:26.83
3 Breast Friends 2 2:31.33
4 Angels Abreast Dragon Boat team 1 2:47.68
Race 16 Women Round 1 10:30 AM
Place Crew Lane Time
1 FLCC Fast and Furious 3 2:22.09
2 North Shore Dragon Busters 2 2:37.63
3 Deep Cove Perfect Catch 4 2:45.64
4 Northern Dragons 1 2:52.41
Race 17 Women Round 1 10:40 AM
Place Crew Lane Time
1 Red Tomatoes 3 2:23.24
2 FLCC – Five O’Clock Somewhere 2 2:31.72
3 FLCC Dragon Spirit 4 2:37.47
4 Pink Piston Paddlers 1 2:40.99
Race 18 Women Round 1 10:50 AM
Place Crew Lane Time
1 Y Not 3 2:17.50
2 Seraphins 4 2:26.30
3 FLCC Fraser Dragons 2 2:27.78
4 Spirit Warriors 1 2:45.62
Race 19 Women Round 1 11:00 AM
Place Crew Lane Time
1 False Creek Momentum 3 2:29.16
2 Sea Gals 1 2:30.16
3 FGPC Momentum 2 2:30.36
4 Hidden Dragon Crouching Cougars 4 2:34.37
Race 20 Women Round 1 11:10 AM
Place Crew Lane Time
1 FLCC Titanium 3 2:15.27
2 Sistership Calgary 4 2:21.55
3 22 In Sync 2 2:30.89
4 spirit abreast 1 2:41.15
Race 21 Women Round 1 11:20 AM
Place Crew Lane Time
1 Despirit Housewives 3 2:27.82
2 Kootenay Rhythm Dragons LOL 2 2:36.76
3 Women on Fire 4 2:48.28
4 Flying Dragons (exhibition) 1 2:50.37
Race 22 Mixed Round 2 12:10 PM
Place Crew Lane Time
1 CDBC Crew Yahoo 3 2:00.98
2 Thunder Strokers 2 2:10.82
3 Dragon Blades 4 2:15.35
4 Dragonize 1 2:38.82
Race 23 Mixed Round 2 12:20 PM
Place Crew Lane Time
1 DRAGNUM – Dragon Boat Calgary 3 2:05.32
2 FLCC Spirit of a Renegade (SOAR) 2 2:10.64
3 Fraser Dragons 4 2:31.09
4 KDBC Lift What’s Draggin 1 2:31.37
Race 24 Mixed Round 2 12:30 PM
Place Crew Lane Time
1 EDBRC Got Gainz 3 2:05.25
2 Team Lifescan 2 2:15.63
3 Nothin’ Dragon Masters 4 2:25.05
4 Desert Spirit 1 2:29.42
Race 25 Mixed Round 2 12:40 PM
Place Crew Lane Time
1 Navy Dragon Anchors 3 2:09.13
2 Paddle Slots 2 2:12.60
3 Red Eyes Paddling Club 4 2:25.26
4 Penticton Golden Dragons Mixed 1 2:40.55
Race 26 Mixed Round 2 12:50 PM
Place Crew Lane Time
1 FCRCC Sr C 3 2:10.77
2 TCC Dragoneers 2 2:18.98
3 Kamloops Extreme 1 2:27.75
4 Waverunners 4 2:54.47
Race 27 Mixed Round 2 1:00 PM
Place Crew Lane Time
1 Spartans 3 2:17.35
2 FGPC Momentum Mixed 2 2:17.66
3 Westeck Motorboaters 4 2:26.83
4 Das Kraken 1 2:29.23
Race 28 Mixed Round 2 1:10 PM
Place Crew Lane Time
1 Peach City Dragons 3 2:17.31
2 Catch the Phoenix 2 2:26.57
3 Pirates 1 2:28.76
4 Cultus Blue 4 2:29.31
Race 29 Mixed Round 2 1:20 PM
Place Crew Lane Time
1 CBC Wave Catchers 1 2:34.88
2 FLCC Fort Fusion 4 2:45.07
3 QF BLU BY U 2 2:45.48
4 EDBRC – Tsunami 3 3:02.41
Race 30 Women Round 2 1:30 PM
Place Crew Lane Time
1 Fire on Water 3 2:18.92
2 INSINK 2 2:33.63
3 Bust’ N Loose 4 2:42.16
4 Flying Dragons (exhibition) 1 2:53.45
Race 31 Women Round 2 1:40 PM
Place Crew Lane Time
1 Nusa’Lon Dragons 3 2:21.17
2 ODBRC Dragonfire 2 2:23.88
3 Survivorship 4 2:33.12
4 Water Warriors 1 2:35.85
Race 32 Women Round 2 1:50 PM
Place Crew Lane Time
1 Snapdragons 3 2:28.41
2 The Seventh Wave 2 2:29.36
3 Abreast In A Boat 4 2:45.28
4 Abreast of Life 1 3:00.93
Race 33 Women Round 2 2:00 PM
Place Crew Lane Time
1 Penticton Dragon Bottoms 3 2:24.46
2 KDBC Flow Riders 4 2:31.83
3 Dam Survivors 2 2:38.11
4 Angels Abreast Dragon Boat team 1 DNS
Race 34 Women Round 2 2:10 PM
Place Crew Lane Time
1 22 Angels 3 2:33.92
2 Northern Dragons 1 2:44.74
3 Breast Friends 4 3:00.96
4 Cultus Lake dragonflyers 2 3:04.57
Race 35 Women Round 2 2:20 PM
Place Crew Lane Time
1 Wood’n Eye 3 2:26.73
2 River Spirit Dragon Boat Team 2 2:28.81
3 Deep Cove Perfect Catch 4 2:38.02
4 Pink Piston Paddlers 1 2:43.03
Race 36 Women Round 2 2:30 PM
Place Crew Lane Time
1 EDBRC Wahine Kei Waka 3 2:22.75
2 North Shore Dragon Busters 2 2:30.26
3 FLCC Dragon Spirit 4 2:42.70
4 Spirit Warriors 1 2:49.84
Race 37 Women Round 2 2:40 PM
Place Crew Lane Time
1 FLCC Fast and Furious 3 2:21.68
2 FLCC – Five O’Clock Somewhere 2 2:40.78
3 Hidden Dragon Crouching Cougars 1 3:03.36
4 FLCC Fraser Dragons 4 3:11.21
* 5 s penalty assessed to lane 1
Race 38 Women Round 2 2:50 PM
Place Crew Lane Time
1 Red Tomatoes 3 2:33.98
2 FGPC Momentum 4 2:36.21
3 Seraphins 2 3:04.67
4 spirit abreast 1 3:13.36
Race 39 Women Round 2 3:00 PM
Place Crew Lane Time
1 Y Not 3 2:22.66
2 22 In Sync 4 2:37.19
3 Penticton Golden Dragons Women 1 2:50.01
4 Sea Gals 2 3:29.66
Race 40 Women Round 2 3:10 PM
Place Crew Lane Time
1 Sistership Calgary 2 2:32.90
2 False Creek Momentum 3 2:40.41
3 Abreast in the Rockies 1 2:48.49
4 Women on Fire 4 2:53.61
Race 41 Women Round 2 3:20 PM
Place Crew Lane Time
1 FLCC Titanium 3 2:25.32
2 Kootenay Rhythm Dragons LOL 2 2:45.95
3 Dragon Riders 1 2:48.41
4 Kootenay Robusters 4 3:26.80
Race 42 Women Round 2 3:30 PM
Place Crew Lane Time
1 Despirit Housewives 3 2:34.27
2 Valley Vixens 2 2:37.47
3 Knotty Pacers 1 2:50.97
4 The Spitfires 4 2:57.43

Sunday Live Results

Race 43 Women Bronze Semi 1 8:00 AM
Place Crew Lane Time
1 FLCC Fraser Dragons 3 2:29.91
2 Abreast of Life 4 2:44.95
3 spirit abreast 1 2:45.72
4 Women on Fire 2 2:48.07
Race 44 Women Bronze Semi 2 8:10 AM
Place Crew Lane Time
1 Kootenay Robusters 2 2:30.83
2 Hidden Dragon Crouching Cougars 3 2:38.23
3 Spirit Warriors 4 2:46.29
4 Angels Abreast Dragon Boat team 1 2:48.21
Race 45 Women Bronze Semi 3 8:20 AM
Place Crew Lane Time
1 Water Warriors 2 2:37.43
2 Knotty Pacers 3 2:46.78
3 Pink Piston Paddlers 4 2:48.03
Race 46 Women Silver Semi 1 8:30 AM
Place Crew Lane Time
1 Breast Friends 2 2:30.79
2 Penticton Golden Dragons Women 4 2:41.12
3 FLCC Dragon Spirit 3 2:41.37
4 Abreast in the Rockies 1 2:53.46
Race 47 Women Silver Semi 2 8:40 AM
Place Crew Lane Time
1 Dragon Riders 1 2:35.44
2 The Spitfires 4 2:35.54
3 Bust’ N Loose 3 2:37.67
4 Deep Cove Perfect Catch 2 2:38.47
Race 48 Women Gold Semi 1 8:50 AM
Place Crew Lane Time
1 Cultus Lake dragonflyers 2 2:30.83
2 Sea Gals 1 2:32.99
3 22 In Sync 3 2:33.64
4 Abreast In A Boat 4 2:52.06
*Lane 3 advanced to A final and a penalty of 5s assessed to Lane 4
Race 49 Women Gold Semi 2 9:00 AM
Place Crew Lane Time
1 Survivorship 4 2:25.26
2 Dam Survivors 3 2:30.74
3 Seraphins 2 2:31.53
4 Northern Dragons 1 2:42.01
Race 50 Women Jade Semi 1 9:10 AM
Place Crew Lane Time
1 Valley Vixens 3 2:27.78
2 North Shore Dragon Busters 2 2:31.86
3 Kootenay Rhythm Dragons LOL 1 2:34.39
4 FGPC Momentum 4 2:36.80
Race 51 Women Jade Semi 2 9:20 AM
Place Crew Lane Time
1 River Spirit Dragon Boat Team 3 2:26.43
2 KDBC Flow Riders 4 2:26.60
3 INSINK 2 2:29.48
4 FLCC – Five O’Clock Somewhere 1 2:32.38
Race 52 Women Diamond Semi 1 9:30 AM
Place Crew Lane Time
1 The Seventh Wave 4 2:21.73
2 Snapdragons 3 2:21.87
3 Despirit Housewives 2 2:22.13
4 False Creek Momentum 1 2:34.48
Race 53 Women Diamond Semi 2 9:40 AM
Place Crew Lane Time
1 22 Angels 3 2:16.67
2 ODBRC Dragonfire 4 2:17.54
3 Sistership Calgary 1 2:24.76
4 Red Tomatoes 2 2:25.27
Race 54 Women Platinum Semi 1 9:50 AM
Place Crew Lane Time
1 FLCC Titanium 2 2:15.66
2 Nusa’Lon Dragons 3 2:15.94
3 EDBRC Wahine Kei Waka 1 2:16.12
4 Wood’n Eye 4 2:26.66
Race 55 Women Platinum Semi 2 10:00 AM
Place Crew Lane Time
1 Y Not 2 2:14.73
2 Fire on Water 3 2:15.06
3 FLCC Fast and Furious 4 2:15.53
4 Penticton Dragon Bottoms 1 2:16.08
Race 56 Mixed Gold Semi 1 10:10 AM
Place Crew Lane Time
1 Kamloops Extreme 3 2:21.85
2 Das Kraken 2 2:23.09
3 KDBC Lift What’s Draggin 1 2:24.95
4 Dragonize 4 2:35.36
Race 57 Mixed Gold Semi 2 10:20 AM
Place Crew Lane Time
1 Waverunners 2 2:14.62
2 Pirates 3 2:24.17
3 Desert Spirit 1 2:26.74
4 Penticton Golden Dragons Mixed 4 2:37.17
Race 58 Mixed Jade Semi 1 10:30 AM
Place Crew Lane Time
1 Red Eyes Paddling Club 2 2:16.40
2 Westeck Motorboaters 1 2:19.73
3 FLCC Fort Fusion 3 2:20.86
4 Cultus Blue 4 2:24.75
Race 59 Mixed Jade Semi 2 10:40 AM
Place Crew Lane Time
1 QF BLU BY U 3 2:04.71
2 Dragon Blades 2 2:17.80
3 Nothin’ Dragon Masters 1 2:18.73
4 Fraser Dragons 4 2:30.48
Race 60 Mixed Diamond Semi 1 10:50 AM
Place Crew Lane Time
1 EDBRC – Tsunami 4 1:57.77
2 Paddle Slots 3 2:03.70
3 FGPC Momentum Mixed 2 2:10.37
4 Catch the Phoenix 1 2:11.21
Race 61 Mixed Diamond Semi 2 11:00 AM
Place Crew Lane Time
1 Team Lifescan 2 2:08.80
2 Thunder Strokers 3 2:10.13
3 TCC Dragoneers 1 2:14.73
4 CBC Wave Catchers 4 2:23.76
Race 62 Mixed Platinum Semi 1 11:10 AM
Place Crew Lane Time
1 EDBRC Got Gainz 3 1:57.10
2 Navy Dragon Anchors 2 2:04.77
3 FLCC Spirit of a Renegade (SOAR) 4 2:06.97
4 Spartans 1 2:08.57
Race 63 Mixed Platinum Semi 2 11:20 AM
Place Crew Lane Time
1 CDBC Crew Yahoo 3 1:59.20
2 DRAGNUM – Dragon Boat Calgary 2 2:03.35
3 FCRCC Sr C 1 2:03.62
4 Peach City Dragons 4 2:08.07
Race 64c Breast Cancer Challenge 11:30 AM
Place Crew Lane Time
1 Soul Sisters 4 2:34.62
2 Kootenay Spirit Abreast 1 2:43.31
3 River of Life 3 2:44.49
4 Spirit Angels 2 2:44.71
Race 64b Breast Cancer Challenge 11:40 AM
Place Crew Lane Time
1 Breast Friends 2 2:29.09
2 Bust’ N Loose 3 2:36.12
3 Northern Rockies Abreast 1 2:41.21
4 Spirit Warriors 4 2:46.44
Race 64a Breast Cancer Challenge 11:50 AM
Place Crew Lane Time
1 Sistership Calgary 3 2:19.63
2 Survivorship 4 2:21.81
3 Abreast In A Boat 1 2:24.01
4 North Shore Dragon Busters 2 2:27.21
Race 65 Mixed Gold Final B 12:30 PM
Place Crew Lane Time
1 Desert Spirit 3 2:23.32
2 KDBC Lift What’s Draggin 2 2:27.11
3 Dragonize 4 2:35.59
4 Penticton Golden Dragons Mixed 1 2:35.90
Race 66 Mixed Gold Final A 12:40 PM
Place Crew Lane Time
1 Waverunners 2 2:12.10
2 Das Kraken 1 2:19.83
3 Kamloops Extreme 3 2:20.34
4 Pirates 4 2:21.05
Race 67 Mixed Jade Final B 12:50 PM
Place Crew Lane Time
1 Nothin’ Dragon Masters 3 2:14.79
2 FLCC Fort Fusion 2 2:19.61
3 Cultus Blue 4 2:20.20
4 Fraser Dragons 1 2:28.00
Race 68 Mixed Jade Final A 1:00 PM
Place Crew Lane Time
1 QF BLU BY U 2 2:01.40
2 Dragon Blades 4 2:10.64
3 Red Eyes Paddling Club 3 2:14.19
4 Westeck Motorboaters 1 2:16.94
Race 69 Women Bronze Final C 1:10 PM
Place Crew Lane Time
1 Pink Piston Paddlers 3 2:41.79
2 Angels Abreast Dragon Boat team 4 2:42.48
3 Women on Fire 2 2:43.58
1
Race 70 Women Bronze Final B 1:20 PM
Place Crew Lane Time
1 Knotty Pacers 2 2:38.79
2 spirit abreast 4 2:40.61
3 Spirit Warriors 1 2:42.05
4 Abreast of Life 3 2:48.48
Race 71 Women Bronze Final A 1:30 PM
Place Crew Lane Time
1 FLCC Fraser Dragons 3 2:28.72
2 Water Warriors 4 2:29.04
3 Kootenay Robusters 2 2:29.51
4 Hidden Dragon Crouching Cougars 1 2:30.70
Race 72 Women Silver Final B 1:40 PM
Place Crew Lane Time
1 FLCC Dragon Spirit 2 2:35.15
2 Bust’ N Loose 3 2:35.21
3 Deep Cove Perfect Catch 1 2:36.17
4 Abreast in the Rockies 4 2:41.98
Race 73 Women Silver Final A 1:50 PM
Place Crew Lane Time
1 Breast Friends 3 2:28.75
2 The Spitfires 4 2:32.92
3 Dragon Riders 2 2:33.93
4 Penticton Golden Dragons Women 1 2:47.29
Race 74 Women Gold Final B 2:00 PM
Place Crew Lane Time
1 Abreast In A Boat 4 2:31.51
2 Seraphins 3 2:33.90
3 Northern Dragons 1 2:42.84
2
Race 75 Women Gold Final A 2:10 PM
Place Crew Lane Time
1 Cultus Lake dragonflyers 3 2:26.25
2 Dam Survivors 4 2:26.88
3 Survivorship 2 2:29.69
4 22 In Sync 5 2:30.67
5 Sea Gals 1 2:31.48
Race 76 Women Jade Final B 2:20 PM
Place Crew Lane Time
1 INSINK 3 2:28.59
2 FLCC – Five O’Clock Somewhere 1 2:33.26
3 Kootenay Rhythm Dragons LOL 2 2:34.07
4 FGPC Momentum 4 2:34.46
Race 77 Women Jade Final A 2:30 PM
Place Crew Lane Time
1 KDBC Flow Riders 4 2:22.58
2 Valley Vixens 3 2:23.81
3 River Spirit Dragon Boat Team 2 2:26.14
4 North Shore Dragon Busters 1 2:29.36
Race 78 Women Diamond Final B 2:40 PM
Place Crew Lane Time
1 Sistership Calgary 3 2:25.41
2 Despirit Housewives 2 2:25.73
3 Red Tomatoes 1 2:28.75
4 False Creek Momentum 4 2:37.79
Race 79 Women Diamond Final A 2:50 PM
Place Crew Lane Time
1 22 Angels 2 2:12.96
2 ODBRC Dragonfire 4 2:18.72
3 The Seventh Wave 3 2:19.54
4 Snapdragons 1 2:21.49
Race 80 Women Platinum Final B 3:00 PM
Place Crew Lane Time
1 FLCC Fast and Furious 3 2:13.50
2 Penticton Dragon Bottoms 1 2:17.11
3 EDBRC Wahine Kei Waka 2 2:18.19
4 Wood’n Eye 4 2:24.46
Race 81 Women Platinum Final A 3:10 PM
Place Crew Lane Time
1 Fire on Water 4 2:11.59
2 FLCC Titanium 3 2:12.14
3 Nusa’Lon Dragons 1 2:14.31
4 Y Not 2 2:15.58
Race 82 Mixed Diamond Final B 3:20 PM
Place Crew Lane Time
1 Catch the Phoenix 4 2:10.94
2 TCC Dragoneers 3 2:11.61
3 FGPC Momentum Mixed 2 2:12.18
4 CBC Wave Catchers 1 2:18.67
Race 83 Mixed Diamond Final A 3:30 PM
Place Crew Lane Time
1 EDBRC – Tsunami 3 2:01.53
2 Team Lifescan 2 2:07.14
3 Paddle Slots 1 2:07.39
4 Thunder Strokers 4 2:08.31
Race 84 Mixed Platinum Final B 3:40 PM
Place Crew Lane Time
1 Peach City Dragons 1 2:06.10
2 FLCC Spirit of a Renegade (SOAR) 2 2:07.32
3 FCRCC Sr C 3 2:07.40
4 Spartans 4 2:07.84
Race 85 Mixed Platinum Final A 3:50 PM
Place Crew Lane Time
1 EDBRC Got Gainz 3 1:55.59
2 CDBC Crew Yahoo 2 1:55.75
3 DRAGNUM – Dragon Boat Calgary 4 2:02.44
4 Navy Dragon Anchors 1 2:04.77